Pražští radní odsouhlasili plán koncernu

Radní hlavního města Praha se vyslovili pro vznik koncernu městských firem. Rozhodnutí ještě musí posvětit zastupitelstvo. Původně se hovořilo o spojení čtyř klíčových firem, mezi které by patřily Pražské služby, Pražská Plynárenská, Pražská vodohospodářská společnost a Kolektory Praha. Nakonec jich má být deset. Přibude zřejmě Technická správa komunikací či Dopravní podnik hlavního města Prahy.

Původně chtěl radní pro majetek Karel Grabein Procházka založit v Praze holding, kdy by se musela změnit majetková struktura zahrnutých společností, což však u koncernu není nutné, a spolupráce má být zajištěna smluvně. Nakonec je nejpravděpodobnější vznik koncernu s pracovním názvem Městský holding. V dozorčí radě má být podle informací Hospodářských novin část pražských radních spolu s opozičními politiky. Představenstvo složené z odborníků bude úkolovat rada. Vzniknout má také patnáctičlenný koncernový výbor složený z představitelů městských firem spolu se zástupci akcionáře, tedy města.

Od roku 2017 funguje koncernový model řízení městských společností v Brně. Tam však roli koncernové matky neplní firma, nýbrž městská rada. O projektu sloučení pražských firem hovořila v roce 2012 TOP 09. Strana tehdy Prahu vedla. Z nápadu však sešlo. Tehdejší radní a dnes předseda zastupitelského klubu Václav Novotný uvedl, že město před šesti lety nemělo sto procent akcií Pražských služeb, bez nichž by společný holding neměl velký smysl. Chybějící balík metropole získala v prosinci 2017 od Daniela Křetínského výměnou za podíl v Pražské teplárenské.

Scroll to Top