Úpravna vody v Nýdku na Frýdecko-Místecku projde rekonstrukcí

Téměř 25 let slouží úpravna v Nýdku. Její rekonstrukce je proto již nutná. Vyměnit potřebuje zejména mechanická část úpravny včetně elektrických rozvodů a zařízení. „Jedná se o poměrně agresivní a vlhké prostředí, ve kterém tato zařízení trpí. Dáváme i na doporučení odborníků, kteří tvrdí, že výměna po 25 letech je potřebná,“ řekl starosta Nýdku Jan Konečný. Informoval o tom Deník. 

Některé části úpravny v Nýdku jsou zrezivělé a v krajním případě by mohla být obec bez pitné vody. Oprava úpravny, ve které jsou čtyři filtry, bude prováděna zřejmě po etapách. „Jeden či dva filtry se dají bez problémů odstavit a vyměnit. Nové součástky budou z nerezu,“ uvedl starosta Jan Konečný. Současné odhady hovoří o nákladech 12 milionů korun. Do 50 procent uznatelných nákladů může obci pomoci dotace.

„Sledujeme výzvy, ze kterých bychom mohli peníze na opravu získat. Samozřejmě pracujeme na samotném projektu opravy úpravny. Přitom projektová dokumentace již měla být hotova, ale vyskytly se určité problémy, takže k samotné opravě přistoupíme nejdříve v příštím roce,“ doplnil Konečný. Z úpravny čerpá pitnou vodu zhruba 700 obyvatel dvoutisícové obce. Velká část lidí v podhorské lokalitě s roztroušenou zástavbou spoléhá na vlastní zdroje.

Ilustrační foto 

Scroll to Top