Praha investuje do opravy sítí v kolektorech 200 milionů

Metropole vloží v následujících deseti letech do modernizace inženýrských sítí v kolektorech zhruba 200 milionů korun. Město se tak rozhodlo kvůli nutnosti oprav a výměn již nevyhovujícího potrubí, které je v jeho majetku. Kolektory jsou podzemní šachty sloužící k uložení inženýrských sítí, například elektrického vedení nebo vodovodů. Informovala o tom radní pro infrastrukturu Jana Plamínková pro portál onergetice.cz.

„Město se musí postarat o to, aby teplovodní sítě a i další sítě, které nepatří dalším majitelům, ale které jsou naše, byly v dobrém stavu. Takže nám nezbývá nic jiného, než začít opravovat,“ řekla Jana Plamínková. Podle ní byly kolektory chybně zprivatizované. Infrastruktura v kolektorech byla většinově převedena do majetku distribučních firem. Některá ale zůstala v majetku města, které je dále pronajímá.

Realizace kolektorů byla v Praze zahájena v 80. letech. Při výstavbě byly položeny inženýrské sítě, potrubí vodovodu, plynovodu, rozvodů tepla nebo teplé vody. Sítě v nich potřebují modernizaci zhruba po 30 až 40 letech provozu. V současnosti je pro Prahu akutní vyřešit havarijní stav tepelné izolace na horkovodních rozvodech kolektoru Černý Most a vyměnit poruchový vodovodní řad v kolektoru Uhříněves.

Hlavní město také připravuje stavbu dvou nových kolektorů za 1,3 miliardy korun. První pokryje horní část Václavského náměstí a druhý spojí nový sběrač v Hlávkově mostu s centrem. Projekt však nezačne dříve než v roce 2021. Kolektory v Praze měří asi 90 kilometrů a stará se o ně městská společnost Kolektory Praha.

Scroll to Top