VaK Trutnov zvýšily zisk o pět milionů korun

Trutnovské vodovody a kanalizace zvýšily zisk z 8,5 milionu korun na 13,5 milionu. Společnost také musela vytvořit rezervu tři miliony korun na opravu kanalizace v Janských Lázních. Firma nebude vyplácet dividendy a zisk převede do fondu obnovy na investice. Výnosy loni vzrostly o dvě procenta na 147 milionů korun.

Nejdůležitější současnou investicí VaK Trutnov je modernizace dvou vodojemů pocházejících z let 1902 a 1977 v trutnovském městském parku. Ty vodou zásobují části Horní Předměstí, Kryblice, Bojiště, Volanov a Starý Rokytník. Stavba za 33,7 milionu korun má být hotová v roce 2019.

Vodohospodáři na Trutnovsku dlouhodobě bojují se ztrátami vody v síti, které loni činily 38 procent. Průměrné ztráty vody ve veřejných vodovodech v ČR jsou přitom na úrovni 17 procent. Podle společnosti hraje významnou roli ve vysokých ztrátách přepravní vzdálenost v horském terénu.

Vodárny dodávají vodu pro 36 tisíc obyvatel. Mezi hlavní akcionáře patří municipality v čele s Trutnovem, který drží 48 procent. Dalšími předními akcionáři jsou například Pec pod Sněžkou, Janské Lázně, Svoboda nad Úpou, Mladé Buky a Horní Maršov.

Scroll to Top