Rektor České zemědělské univerzity Petr Sklenička: Nedostatek vody pocítí zejména obce u ...

Zásoby podzemní vody jsou v České republice na historickém minimu a aktuální situace se dotýká také metropole. Podle rektora České zemědělské univerzity Petra Skleničky bude nutné zpřísnit pravidla pro zastavování území a snažit se udržet co nejvíce zeleně v krajině. Odborník hovořil pro Pražský deník.

„Výhodou měst je využití pokročilých technologií, nevýhodou nedostatek prostoru. Vodu je třeba využívat jak na povrchu, tak pod ním. Na povrchu ji ukázat lidem, dělat fontány, zvlhčovat vzduch. Na druhou stranu se budeme muset naučit ještě lépe zasakovat vodu, protože zásoby podzemní vody v ČR jsou možná na historickém minimu. Města se to týká samozřejmě také. Praha má různé koeficienty zastavěnosti nebo míry zelených ploch. A ty by podle mě měly být do budoucna přísnější. Například střešní zahrady budou standardem, tak jako jsou dnes v centru podzemní garáže,“ uvedl Petr Sklenička.

Podle rektora České zemědělské univerzity jsou z hlediska pitné vody Vltava a další zdroje jako Káraný nebo Želivka dobrou zárukou. Samotná Praha dle slov Skleničky nedostatek vody v dohledné době nepocítí. „Pocítí ho ale některé obce kolem Prahy s vlastními zdroji, které skutečně mohou začít vysychat. Praze ale vážně hrozí problémy s užitkovou vodou na zavlažování. Tam se skutečně musí hospodaření zlepšit. Vydatná řeka protínající město je jednoznačná výhoda, která převáží i negativa v podobě povodní. V Praze jsme se podle mě v posledních letech naučili kolem Vltavy lépe žít, včlenit ji do města,“ pokračoval Sklenička, který je přesvědčen, že budou mít výkyvy teplot a zvlášť mimořádně teplé měsíce negativní vliv na vodní režim.

Sklenička se také vyjádřil k metropolitnímu plánu, který klade důraz na zahušťování zástavby, jež má zabránit dalšímu růstu města do šířky. „To je samozřejmě správný předpoklad, protože neřízené rozšiřování města od konce minulého století mimo jiné ukrojilo značný díl velmi kvalitní a mocné černozemě v okolí Prahy. Ale i k zahušťování je třeba přistupovat obezřetně a to právě s ohledem na vodu. Je třeba se ptát, kam s vodou v husté zástavbě. Dobrou práci magistrát v posledních letech odvedl v revitalizaci potoků a dalších vodních ploch,“ uzavřel rektor univerzity.

Scroll to Top