Úhyn ryb v Labi způsobily podle předběžných výsledků dusitany

Mezi Nymburkem a Poděbrady uhynuly v Labi tisíce ryb. Podle ředitele nymburského veterinárního inspektorátu Vladimíra Steinmetze za to můžou vzhledem k předběžným výsledkům expertizy dusitany. Jak se do vody dostaly, zůstává předmětem šetření.

Ryby v Labi nezabil nedostatek kyslíku. Definitivně to vyvrátily rozbory. Podle Steinmetze mohou být na vině hnojiva splavená z polí. „Laboratoř zjistila ve vodě vysoké hladiny dusitanů, v takovém množství toxické. Na povrchu i uvnitř ryb bylo velké množství zkaleného hlenu, kterým se ryby brání působení dráždivých látek,“ sdělil ředitel nymburského veterinárního inspektorátu Vladimír Steinmetz.

Rybáři již dříve uvedli, že se do řeky mohl dostat louh nebo kyselina. Ve hře byla jako viník skloňována i čistírna odpadních vod v Poděbradech. „Mohly to být dusitany. Rozhodně to ale chemická látka byla. Náš revír to hodně zasáhlo, odhadujeme škodu na čtyři sta tisíc korun. Podali jsme trestní oznámení na neznámého pachatele,“ sdělil předseda poděbradské rybářské organizace Petr Linhart. Jiné chemické látky než dusitany se do řeky podle Steinmetze nedostaly. Významně by totiž změnily Ph vody, což se nestalo.

Scroll to Top