Doubravu na Karvinsku ohrožuje sesuv svahu, situaci monitorují také SmVaK Ostrava

Zhruba před rokem se v kopci nad jezerem Kozinec, které vzniklo poklesem terénu v důsledku hlubinného dobývání černého uhlí, v Doubravě na Karvinsku objevila trhlina, která stále roste a ohrožuje dopravu mezi obcí a sousedními Dětmarovicemi. Podle starosty Pavla Krska se úsek propadá. „Kvůli tomu, že se vklíní mezi tu část toho kopce, tak tím vklíněním vlastně časem vytlačí ten svah,“ řekl Pavel Krsek. V pozoru jsou také vodohospodáři kvůli blízkému vodojemu, jednomu z přívodních řadů do Karviné a vodovodnímu řadu.

Doubrava momentálně hledá způsob, jak ze situace ven. Pohyb kopce musí zastavit. „V rámci domluveného postupu s obcí Doubrava došlo k uzavření silnice, která byla ohrožena možným sesuvem. V současné době probíhá výpočet možného zajištění. Do poloviny května má specializovaná firma přinést na OKD výpočet, který bude řešit, jakým způsobem se dá ten svah stabilizovat,“ informoval manažer Centra rekultivací a pozemků OKD Radim Tabášek.

V blízkosti trhliny se nachází vodohospodářská infrastruktura Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava. Podle mluvčího společnosti Marka Síbrta k újmě na ni zatím nedošlo, ale vodohospodáři musí situace průběžně kontrolovat. V případě problému by vodárny věc řešily s OKD. Obě strany již v lokalitě plánují realizaci preventivního oboustranného kompenzátoru pod vodojemem. Díky němu bude umožněn posun potrubí v případě prudších pohybů země.

Foto: Moravskoslezský deník 

Scroll to Top