Plzeňský kraj by měl více monitorovat kvalitu pitné vody

S podnětem výrazněji sledovat kvalitu pitné vody na Plzeňsku přišla opoziční TOP 09. V přepočtu na sto tisíc obyvatel drží kraj nelichotivý primát v podobě výskytu rakoviny ledvin či slinivky břišní. Návrhem se bude zabývat hejtmanství.

Jestli má na nadprůměrný výskyt rakoviny ledvin a slinivky břišní v Plzeňském kraji vliv kvalita pitné vody není prokazatelně doloženo. Podle neonatologa a krajského zastupitele Jiřího Dorta však jde o zásadní problém, který zůstává stále skryt pod hladinou veřejného povědomí. TOP 09 usiluje o to, aby byly některé látky více zohledněny v testech kvality vody.

Žhavým tématem je kvalita vody především v samotné Plzni, která před třemi lety opravila za více než miliardu korun úpravnu vody na Homolce, a podle krajského i městského zastupitele Jiřího Šnebergera dopadly provedené testy na kvalitu vody ve městě výborně. Testy se však nedělají v některých menších městech v kraji.„Plzeňský kraj by měl sehrát roli vizionáře a koordinátora. Není přece smyslem si do Plzně nechat téct, nechci říct stoku, ale vodu, která je občas někde přečištěná, a pak utratit miliardu za vodárnu, abychom ji zbavili všech škodlivin,“ sdělil Právu lékař Richard Pikner.

Podle radnní pro životní prostředí Radky Trylčové by se mohla věcí zabývat krajská komise životního prostředí a zemědělství. Kraj letos investuje do vodohospodářské infrastruktury. V roce 2018 přispěje obcím na budování kanalizací a vodovodů 70 milionů korun. Jedná se o jednu z největších položek v historii kraje.

„Náš kraj je co se týče kanalizací mezi těmi horšími. Proto chceme tuto oblast posílit, aby si obce budovaly kanalizace, pokud na to stačí, a hledaly řešení. Stejné je to s pitnou vodou, máme za sebou několik suchých let, kdy v obcích lidem vysychaly studny. Mohli by mít druhý zdroj pitné vody,“ sdělila na konci roku 2017 Trylčová.

Ilustrační foto 

Scroll to Top