Píšť chce vodu získat z Polska

Obec Píšť na Hlučínsku bojuje s úbytkem spodní vody. Stávající hlubinný vrt vysychá.  S dodávkami vody by mělo pomoci propojení vodovodní sítě s polskou stranou.

„Vhodnou lokalitu pro nový vrt hledáme už nějakou dobu, zatím ale bez výsledku. Několik zkušebních vrtů bylo zcela suchých, jinde voda byla, ale nestačila by pro zásobování obce. Teď máme vytipovaná další místa a čekáme jen na vrtnou soupravu,“ uvedla místostarostka obce Jana Plačková.

Píšť v současnosti využívá vrt, ve kterém začala od roku 2013 pravidelně klesat hladina vody. „Dešťová voda se už tolik nevsakuje a stéká po povrchu do kanalizace. Vrt se v poslední době dostatečně nedoplňuje, nepomohla ani jeho regenerace před dvěma lety,“ pokračovala Plačková.

Obec se již domluvila na propojení své vodovodní sítě se sítí gminy Krzyzanowice v obci Owsiszcze. Další vývoj akce nyní záleží na projektantech. „Hydranty je nutné spojit přes takzvaný suchovod. Ještě nás čekají jednání se správou silnic, protože všechny pozemky nejsou naše,“ doplnila Plačková.

Zatím není jasné, kdy by měly začít samotné práce. Obec doufá, že to bude co nejdříve. Miliony korun do nového vrtu a souvisejících opatření pro zachování dostatku vody musely například loni na Hlučínsku investovat i Bolatice.

Scroll to Top