Sněžení a vytrvalý déšť zvedají hladiny řek v Chorvatsku

Chorvatsko bylo nuceno v neděli 18. března vyhlásit stav ohrožení. Voda z řeky Liky se vylila v oblasti Kosinj a stovky lidí odřízla od přístupu k silnici. Některé vesnice zůstaly bez elektřiny. Uvedla to agentura Reuters.

Podle Mihaela Kurtese z úřadu města Perušić hladina vody stoupala o pět centimetrů za hodinu. Místní média referovala o dvaceti zatopených domech. Záplavy v zemi jsou důsledkem četných únorových sněhových přeháněk. Nebezpečí záplav hrozilo i v nedalekém černohorském městě Budva, kde provázely deště silné poryvy větru.

V září loňského roku se chorvatským Zadarem prohnal ničivý cyklón Gracija a přinesl vytrvalé a prudké deště. Škody šly do miliard korun. „K podobným situacím dochází skoro každý rok, ale k takovému objemu srážek, 370 milimetrů za jeden den, ještě nedošlo,“ sdělil v září redakci vodarenstvi.cz český konzul v Chorvatsku Juraj Varga.

V návaznosti na loňské záplavy věnoval Jihomoravský kraj oblasti 50 000 eur. „Zadarská župa je naším partnerským regionem více než deset let a máme zde navázané velmi úzké vztahy. Proto jsme poslali dopis představitelům Zadaru, abychom zjistili, jaká forma pomoci bude nejefektivnější. Výsledkem je částka, kterou dnes jednohlasně schválilo zastupitelstvo kraje, a já věřím, že pomůže při obnově postižených oblastí,“ uvedl k podpoře hejtman kraje Bohumil Šimek.

Ilustrační foto 

Scroll to Top