Pozor na vodu z pramene na okraji Lískovce u Frýdku-Místku

Vodu z pramene s údajně léčivými účinky v Hájku na okraji Lískovce u Frýdku-Místku byste měli minimálně v těchto dnech vynechat. Nejnovější biologický rozbor odhalil její zdravotní závadnost.

„Upozorňujeme občany, že voda z pramene v Hájku v současné době není pitná, a neměli by ji proto požívat,“ zdůraznil frýdecko-místecký magistrát. Ve vzorku se objevily koliformní bakterie, které se často vyskytují právě ve studních nacházejících se blízko polí, hnojišť, či neuzavřených septiků. Nejčastěji ve vodě škodí bakterie druhu Legionella. Pramen na Frýdecko-Místecku není veřejným zdrojem pitné vody a jeho užití je pouze na vlastní nebezpečí.

Pitná stále není ani voda ve studních u Litovle. „Pravidelný monitoring, kterému podléhá místo u bývalé skládky i širší okolí směrem k prameništi Čerlinky, ukázal, že k nové kontaminaci podzemních vod již nedochází. To je jednoznačně prokázáno. Co se týče studní v Nasobůrkách, můžeme hovořit o mírném zlepšení, které však nadále neumožňuje používat vodu k pití,“ uvedl před několika dny starosta Litovle Zdeněk Potužák.

Foto: FM Deník 

Scroll to Top