Obce na česko-polském pomezí čekají kvůli ochraně pitné vody na 150 milionů

Některé obce a města v severních Čechách se bojí úbytku pitné vody. Hnědouhelná elektrárna Turów totiž plánuje výstavbu dalšího bloku, s čímž souvisí rozšíření vedlejšího povrchového dolu. To je pro lidi z Frýdlantska noční můra. Prohloubení provozu může ovlivnit podzemní a povrchové zdroje pro 30 000 obyvatel. Samosprávy projektují z krajských peněz propojení vodovodů, aby nebyly odkázané na vrty. Například Liberecký kraj poskytl dotaci 2,5 milionu korun na dokumentaci pro územní rozhodnutí.

V září polská strana vůbec poprvé připustila, že rozšiřování dolu Turów může mít negativní důsledky pro podzemní a povrchové vody. Ministerstvo zemědělství dá na monitoring stavu podzemních vod, které mají být sledovány do roku 2020, 30 milionů korun. „Celé to sleduji s velkou obavou o celý region, a to jak z pohledu možné ztráty podzemní vody, ale i z pohledu prachu, hluku a celkového negativního dopadu na životní prostředí v bezprostřední blízkosti našich domovů,“ sdělil na podzim redakci vodarenstvi.cz starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka.

Do Hrádku by měl směřovat přivaděč z přehrady Souš

Například v části Hrádku, Uhelné, se snižuje vodní sloupec stávajícího vodojemu. Lidé se obávají, že se po rozšíření dolu situace dále zhorší. Právě sem by měl v budoucnu směřovat přivaděč z přehrady Souš.

Řada probíhajících opatření na Frýdlantsku

„Jsme ve fázi, kdy s Libereckým krajem, potažmo s ministerstvem životního prostředí, jednáme, jestli uvolní peníze na další stupeň dokumentace, v tomto případě pro vodoprávní řízení. Na další peníze ale stále čekáme. Bez nich se nehneme dál,“ uvedl nyní Horinka. Na Frýdlantsku se v současnosti budují dva vodovodní přivaděče. Pracuje se také na opatřeních pro místní vodovodní řady, připravuje se zkapacitnění vodojemu na Višňovsku.

Kraji je jedno, jakým způsobem mu stát poskytne prostředky na ochranu vodních zdrojů. Důležité je, aby dorazily

Vládní návrh zní, že ministerstvo financí pošle ministerstvu zemědělství 150 milionů korun, které využijí SVS a Frýdlantská vodárenská společnost na projektovou a inženýrskou přípravu opatření proti ztrátě podzemní vody. Podle Filipa Běhala z tiskového oddělení ministerstva financí je výdaj zapotřebí uplatnit při přípravě návrhu státního rozpočtu na příslušné období v kapitole ministerstva zemědělství. „Nám je popravdě jedno, jakým způsobem finance dorazí. Hlavně, aby se už situace nějak vyřešila. Bude to jedno z hlavních témat, která chci řešit s vládou i s ministry, až v březnu přijedou do Libereckého kraje,“ zareagoval krajský radní Jiří Löffelmann.

Přivést vodu z Jizerských hor? Investice skoro za miliardu

Důl Turów se rozprostírá na 45 kilometrech čtverečních a polská strana chce jeho působnost rozšířit o dalších deset kilometrů. Jednou z variant ochrany vody je podle vodohospodářů přivedení vody z Jizerských vod, což by FVS vyšlo až na miliardu korun.

Scroll to Top