Díky mrazům a rychleji chladnoucí vodě produkuje JE Temelín více elektřiny

Temelínská elektrárna vyrobila za posledních pět dní v druhém bloku 130 934 megawatthodin elektřiny, což je o 2 000 MWh více, než vyrobil první blok za pět dní začátkem loňského července. Takový rozdíl odpovídá roční spotřebě zhruba 600 tuzemských domácností. Podle mluvčího elektrárny Marka Svitáka totiž v období mrazů rychleji chladne voda ve věžích, díky čemuž může turbogenerátor dosahovat vyššího výkonu.

Zatímco mají v současnosti vodohospodáři starosti s praskajícím potrubím, v Temelíně si mnou ruce. Díky nízkým teplotám vyrábí elektrárna více energie.

Podle portálu oenergetice.cz se mrazy netýkají reaktoru, protože díky ochranné budově jsou tam podmínky stabilní celý rok. Provoz chladicích věží se ale řídí podle venkovních teplot. Existují dva letní a tři zimní režimy provozu.

„V létě je věž nastavena tak, aby co nejvíce chladila, účelem zimního provozu je zabránit námrazám na technologii. Aktuálně jsme v režimu zimní clony, kdy se voda rozprašuje po obvodu, a brání tak příliš intenzivnímu vstupu studeného vzduchu do věže,“ řekl Marek Sviták.

Během mrazů kontrolují pracovníci ČEZ v areálu elektrárny mnohem intenzivněji auta, potrubní mosty, rozvody chladicí vody nebo zavření oken. „Jde například o kontrolu přímotopů, které udržují plusové teploty v bezobslužných místnostech. Kontroluje se třeba i to, že jsou zavřená všechna okna. Je to velmi podobné tomu, jak se na zimu připravuje rodinný dům,“ doplnil mluvčí elektrárny.

ČEZ v Temelíně chystá výměnu potrubí na chladicích vodách, modernizace si letos vyžádá téměř miliardu.
Například na přelomu května a června loňského roku dokončili technici náročnou opravu dvou potrubí, prostřednictvím kterých se přivádí do elektrárny voda z Vltavy. Rekonstrukce vyšla ČEZ na 235 milionů korun. Potrubí přivádí do Temelína vodu z nádrže Hněvkovice. Za vteřinu jím proteče 2,5 metru krychlových vody a musí překonat výškový rozdíl 130 metrů. Od začátku provozu již koncern do elektrárny investoval 18 miliard korun.

Scroll to Top