Drtivá většina ryb ze severovýchodní části Atlantiku v sobě měla plast

Vědci vylovili 233 ryb v severovýchodní části Atlantiku v hloubce až 600 metrů. V tělech téměř tří čtvrtin z nich našli plastové částice. Uvedla to studie publikovaná vydavatelstvím Frontiers in Marine Science.

Ve vnitřnostech ryb bylo nalezeno 452 úlomků plastů. Podle vědců plast spolklo zhruba 73 procent z nich. Zkoumané druhy jsou klíčové pro potravu velkých dravců, jako jsou delfíni, tuleni, tuňáci a mořští ptáci.

Kontaminace znamená velkou hrozbu pro lidské zdraví. V rybách vědci objevili také znečišťující chemikálie, které se na plasty buď nalepily v moři, nebo pocházejí z výroby.

Tým odborníků prozkoumal i povrchové vody oceánu a ve 2400 litrech zjistil koncentraci 14 kousků plastů na 100 litrů vody.

Hned devadesát osm procent mikroplastů v rybách a 99 procent plastů objevených ve vzorcích vody byly klasifikovány jako vlákna a zbytek tvořily zploštělé části plastických hmot.

Evropská komise v úterý 16. ledna ve Štrasburku navrhla, aby byly do roku 2030 všechny plasty kvůli ochraně oceánů recyklovatelné. Rovněž chce významně omezit využívání plastů pro jednorázové užití a zakázat úmyslné používání mikroplastů.

Znečištění moří plasty bylo významným diskuzním bodem na prosincovém setkání v keňském Nairobi, které organizoval Program OSN na ochranu životního prostředí. Signatáři se zavázali sledovat množství umělých hmot vypouštěných od oceánů.

Podle expertů by totiž v případě pokračování současného trendu bylo v mořích za 33 let více plastů než ryb. V současnosti se do moří ročně dostává zhruba osm milionů tun umělohmotných předmětů jako lahve nebo obaly, které hubí mořský život a zprostředkovaně pronikají do lidského potravního řetězce.

Ilustrační foto 

 

 

Scroll to Top