Dva poslanci Pirátů chtějí kvůli vodě zpřísnit podmínky povrchové těžby

Poslanci Pirátů Radek Holomčík a Jan Pošvář chtějí pomoci nejen lidem bojujícím proti těžbě štěrkopísku u významného zdroje vody Bzenec-komplex na Hodonínsku. Rádi by toho dosáhli změnou vodního zákona.

„Vzhledem k rostoucí hrozbě sucha musí být ochrana těchto zdrojů prioritou. Náš pozměňovací návrh zpřísňuje možnosti povrchové těžby a dalších činností, které mohou ohrozit oblasti, kde se podzemní voda přirozeně hromadí,“ uvedl Holomčík.

Jejich návrhy sice nezískaly většinovou podporu poslanců zemědělského výboru, ale autoři změnu předloží sněmovně. „Chceme, aby se ukázalo, jak strany plní svoje sliby. Všechny měly v programu, že chtějí ochránit zdroje pitné vody,“ doplnil poslanec z Hodonínska.

Peticí proti těžbě štěrkopísku na Hodonínsku se bude zabývat Senát. Podepsalo ji zhruba jedenáct tisíc lidí. Předcházet tomu bude ještě veřejné slyšení na konci března, o jehož uspořádání rozhodl senátní petiční výbor.

Podle senátora a hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka by mělo ministerstvo životního prostředí k projektu nechat zpracovat nový posudek dopadů na životní prostředí. V nejbližší době se tak pravděpodobně těžit nezačne.

Zdroj pitné vody nazvaný Bzenec-komplex se nachází na pomezí Jihomoravského a Zlínského kraje, zásobuje 140 000 obyvatel Hodonínska, Břeclavska, ale i části Kroměřížska. Riziko ohrožení zdroje potvrdili i jihomoravští hygienici a nesouhlasné stanovisko zaujal také Jihomoravský kraj.

Firma Český štěrkopísek je jiného názoru „V České republice existuje minimálně 15 srovnatelných štěrkoven, kde se štěrk těží v obdobných podmínkách, to znamená v blízkosti vodního zdroje, a k žádným negativním vlivům nedochází,“ řekl loni České televizi právní zástupce společnosti Pavel Josefus.

Scroll to Top