Pozor na bruslení na zamrzlých vodních plochách

Vodohospodáři nejen na Valašsku varují před bruslením na rybnících a přehradách. Ačkoliv současné počasí bruslaře vybízí ke sportu, měli by být mimořádně ostražití. Bruslení určitě nedoporučujeme. Ledová krusta se sice vytvořila, v žádném případě ale není dost pevná. Vstup na led by mohl být nebezpečný,“ upozornila zájemce o bruslení na Balatonu starostka Nového Hrozenkova Stanislava Špruncová. V podobném duchu hovořila i starostka Lačnova Marie Vlčková.

Příliš tenká vrstva ledu je například na přehradě Bystřička. O něco silnější led je pak na nádrži na Horní Bečvě. Podle hrázného Jiřího Brady má led mocnost čtrnáct centimetrů. Bruslit se tam může, ale na vlastní nebezpečí. Brada uvedl, že se od roku 1981 na Horní Bečvě ještě nikdo při bruslení nepropadl do vody, ale zaručit bezpečnost pochopitelně bruslařům nemůže.

„V různých částech nádrží může být led jinak mocný, můžou tam být vývěry teplé vody a mohou se dělat vzduchové bubliny. Led se může prolomit,“ vysvětlil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Podle hasičů Zlínského kraje by neměli lidé vstupovat na led tenčí než 16 centimetrů.

A jak se chovat v případě, že se pod bruslařem led prolomí? V prvé řadě okamžitě informoval složky IZS. „K okraji propadlého ledu se pak zachránce přibližuje s ohledem na svoji vlastní bezpečnost s využitím co největší plochy – plazením, s použitím žebříků, desek, klád nebo plavidel, a pokud možno upoutaný na laně s jakýmikoliv plovacími pomůckami,“ doplnila mluvčí hasičů Zlínského kraje Lucie Javoříková. 

Zdroj: Valašský deník 

 

Scroll to Top