Polská vláda investuje do přístavů u Baltského moře desítky miliard

Do roku 2030 plánuje Polsko do přístavů Gdaňsk, Gdyně a Štětín-Svinoústí investovat zhruba 25 miliard polských zlotých (152,3 miliardy korun). Na tiskové konferenci to v pátek 16. února oznámil náměstek ministra pro námořní hospodářství Jerzy Materna.

Podle Materny jsou investice nutné, aby Polsko lépe využilo potenciál přístavů. Státní rozpočet z nich ročně získává zhruba 40 miliard zlotých. Například do gdaňského přístavu chce letos vláda investovat 170 milionů zlotých. Na projektu se bude podílet i Evropská unie. V dalších 13 letech pak půjde o dalších 8,6 miliardy.

Modernizace přistavu v Gdyni si vyžádá 4,5 miliardy a ve Štětíně 9,5 miliardy. Materna také zmínil plánované sedmdesátimiliardové investice do obnovy vnitrozemských vodních cest pro plavbu.

Chemická společnost Grupa Azoty například na přelomu října a listopadu vyzkoušela po Odře transport 250 tun hnojiv mezi svými závody v Kedzierzin-Koźle poblíž českých hranic a v Polici u Baltského moře. Cílem sedmsetkilometrové plavby bylo prověřit splavnost řeky.

Vláda v Polsku by chtěla Odru zařadit do klíčové evropské dopravní sítě TEN-T a do vylepšení splavnosti podle mezinárodních parametrů chce investovat další desítky miliard. Zhruba deset miliard by si vyžádalo prodloužení splavného úseku z Koźle do Ostravy.

Foto: iStock

Scroll to Top