Žalobám v kauze zlínských vodáren není konec, nová míří na starostu Otrokovic

Moravská vodárenská žaluje otrokovického starostu Jaroslava Budka za kritické výroky v médiích. Stejnému problému čelí starosta Fryštáku Lubomír Doležel. Oba jsou hlasitými kritiky současného modelu provozování vodárenské infrastruktury v regionu. Otrokovice i Fryšták patří k největším akcionářům vlastnického VaKu Zlín. Paradoxně tomu je sotva pár dnů, co podal VaK Zlín žalobu na provozní Moravskou vodárenskou.

Spor v kauze provozování vodohospodářské infrastruktury na Zlínsku dále pokračuje. Podle současného kontraktu se má o provoz do roku 2034 starat Moravská vodárenská, která patří do skupiny Veolia. To se nelíbí některým akcionářům VaK Zlín. Vrchní soud v Olomouci už označil valnou hromadu z 2004, která vznik současné situace umožnila, jako neplatnou. Město Zlín už vyzvalo Moravskou vodárenskou k dobrovolnému vrácení prodané části podniku. Ta to odmítla. Podle Moravské vodárenské k tomu není důvod.

Moravské vodárenské vadí, jak Jaroslav Budek v MF DNES komentoval začátek soudního procesu ve Zlíně, v němž se posuzují dvě klíčové smlouvy, na jejichž základě koncern vodárny provozuje.

„Naše společnost se rozhodla bránit soudní cestou proti chování města Otrokovice v čele s panem Budkem. Ten zcela vědomě lhal o průběhu jednání zlínského soudu a svými výroky se dostal daleko za hranici zdravé kritiky,“ odůvodnil nejnovější žalobu ředitel Moravské vodárenské Martin Bernard. Starosta Otrokovic se omluvit nehodlá. Uvedl, že je politik, a ne soudce, tudíž se takto vyjadřovat může. Připustil, že bude pouze mírnější ve formulaci svých názorů.

Starosta Fryštáku se měl zase provinit tím, že ve dvou podzimních reportážích použil v souvislostis Moravskou vodárenskou slovo tunel. Za to si zatím vysloužil předžalobní výzvu, aby více nepoškozoval dobré jméno Moravské vodárenské a omluvil se za své výroky. Pokud by svůj slovník nezměnil, mohla by ho rovněž potkat žaloba.

„Jestli moje výroky poškozují jejich dobré jméno, tak se ptám, kde to jejich dobré jméno je. Bylo by to úsměvné, kdyby to nebylo k pláči. Jsem si vědom toho, co říkám. A myslím si, že mám pravdu. Proto jsem jim odepsal, že se omlouvat nebudu, protože se neztotožňuji s jejich právním názorem,“ vysvětlil Doležel.

Na podzim už podala Moravská vodárenská žalobu na svého kritika Radka Novotného. Podle něj jdou politici na ruku koncernům, které infrastrukturu provozují. Moravská vodárenská a Veolia s názory Novotného nesouhlasí a podaly k ostravskému krajskému soudu žalobu na ochranu pověsti právní osoby.

„V poslední době dosáhly útoky takové intenzity, že nám nezbývá nic jiného, než se proti konkrétním tvrzením poškozujícím dobrou pověst skupiny Veolia bránit soudní cestou,“ doplnil ředitel Moravské vodárenské Martin Bernard.

Scroll to Top