Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně se mezi turisty těší stále velké oblibě

Elektrárnu v roce 2017 navštívilo 97 661 turistů, což je o 15 % více než v roce 2016. Jedná se o historicky nejvyšší počet. Zhruba 39 tisíc zájemců si prohlédlo podzemní útroby elektrárny a dalších 59 tisíc lanovkou vyjelo k horní nádrži. Dlouhé stráně si také odnesly druhé místo v prvním ročníku soutěže Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje v kategorii Nejlepší turistický cíl. Z prvenství se radoval Lesní bar na Jesenicku.

Přečerpávací vodní elektrárna vyrobila v prosinci nejvíce elektrické energie za dobu své dvacetiletého existence. V porovnání s rekordním srpnem v roce 2016 se produkce zvýšila o pět procent na 80 893 megawatthodin.

Podle ředitele provozu Vítězslava Chmelaře má na rekordu nemalý podíl nedávno dokončená modernizace generátoru i další zefektivnění provozu. Pro představu by elektrická energie vyrobená za prosinec pokryla roční spotřebu pro celý Přerov. Dlouhé stráně sekundárně působí jako stabilizátor české energetické soustavy. 

Elektrárna byla vybudovaná v Hrubém Jeseníku v okrese Šumperk a jedná se o nejvýkonnější zařízení svého typu v České republice.

Scroll to Top