Vědec z Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci vytvořil unikátní varovný systém

Ochrana Olomouce proti velké vodě, bleskovým povodním nebo silnému větru je nyní díky Miroslavu Vysoudilovi z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého mnohem silnější. Město nově chrání unikátní meteorologický systém. Informoval o tom portál idnes.cz. 

Páteř systému tvoří stanice, které sledují počasí v okolí Olomouce a vyhodnocují, jestli by nemohlo znamenat nebezpečí. Výstražné systémy se nachází na olomouckém letišti, Svatém Kopečku, Envelopě, v botanické zahradě, dominikánském klášteře a také v Hlubočkách a Bystročicích.

V případě ohrožení umí každá stanice poslat varovnou SMS na mobil úředníka z odboru ochrany na olomouckém magistrátu. Ten ji vyhodnotí a v případě potřeby rozešle obyvatelům.

Oficiální název díla je Městský meteorologický varovný a sledovací systém MEMWACS. Reaguje na silné nárazy větru nebo prudké deště, kdy během deseti minut naprší více než 10 litrů na metr čtvereční. Dalším varovným bodem je množství srážek, které za šest hodin přesáhne třicet milimetrů.

„Olomouc je jedním z mála, ne-li jediným městem v tuzemsku, kde podobný systém existuje a je plně funkční,“ uvedl Miroslav Vysoudil z katedry geografie.

Foto: impuls.cz 

 

 

Scroll to Top