Více zeleně a vodních prvků na Václavském náměstí v Praze

Metropole získala povolení na obnovu dolní části Václavského náměstí. Přípravné práce začnou během následujících dní. Přibydou vodní trysky, stromy nebo také dobíjecí stanice pro elektromobily. Náklady jsou vyčísleny na 200 milionů korun. Hotovo by mělo být na konci roku.

„Je to skvělá zpráva, která znamená, že se Václavské náměstí konečně dočká rekonstrukce. Soutěž proběhla před třinácti lety a od té doby se v podstatě nic nedělo, přitom je všem jasné, že oprava byla nezbytná,“ prohlásila primátorka Adriana Krnáčová.

Některé úpravy začnou už teď. Částečně omezen bude průchod chodců. Nejnáročnější část modernizace v podobě obnovy sítí pod zemí provede Pražská energetika. Kompletně rekonstruovat kanalizaci bude Pražská vodohospodářská společnost. Město také musí vybrat zhotovitele veškerých povrchových prací.

O obnově části takzvaného Václaváku se mluví nejméně třináct let. „Stavební povolení nabylo právní moci. Byl to dlouhý a složitý proces, protože náměstí je velice komplikované území, kde byla řada připomínek. Nyní věříme, že v dohledné době bude náměstí významně lepší a příjemnější pro veřejnost,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Úřad pro Prahu 1 vydal územní rozhodnutí pro úpravu spodní poloviny Václavského náměstí loni v září.

Nově se na náměstí například objeví vodní trysky, pítka nebo nadzemní hydranty. Zeleň bude zavlažována automatickým systémem.

„Jedná se o jedno z nejvýznamnějších míst nejen v Praze, ale i v celé republice, a to jak aktuálně, tak i v historickém kontextu. Přesto dnes neplní funkci, jakou by mělo, a lidé jím v podstatě jen procházejí. Chci, aby se z Václavského náměstí opět stalo centrum sociálního, kulturního a společenského života, tak jak tomu bylo v minulosti,“ doplnila Adriana Krnáčová.

Scroll to Top