Praha chce z lomu Požáry udělat přírodní koupaliště

Metropole plánuje odkoupit vápencový lom v Řeporyjích a na jeho místě postavit přírodní koupaliště. Zásadní problém je v tom, že lom není zcela dotěžený a není jasné, jestli je jeho přeměna ve vodní areál možná. Lom patří společnosti Strabag a podle pražské radní pro životní prostředí Jany Plamínkové jde o jeden z největších zdrojů znečištění v hlavním městě.

V případě realizace projektu by se ale nejednalo o oficiální koupaliště s řadou podmínek, ale spíše o vodní plochu, která by měla pro koupání podobnou povahu jako například rybníky. Vstup do ní by tak nebyl povolen, ale zároveň ani zakázán. Plamínková uvedla, že se objevila částka kolem 120 milionů korun, kterou by měla Praha za lom zaplatit, ale tolik podle radní hlavní město neuvolní. Společnost Strabag je diskuzím o ceně a odkupu nakloněna.

Lom ještě není zcela vytěžený. Vlastník však pro další těžbu nemá zatím povolení a zbytková těžba by mohla trvat zhruba dva roky. Praha by lom ráda odkoupila ještě před další těžbou. V pražských Řeporyjích jsou lomy s názvem Požáry dva. Jeden je neaktivní a jedná se o přírodní památku, druhý, větší, chce Praha odkoupit.

Hlavní město také plánuje vyčištění rybníku Šeberák, který společně s Olšaňákem koupilo v roce 2016 za zhruba 50 milionů korun. Další plánovanou lokalitou ke koupání je Hostivařská přehrada. Lidé se tam sice koupou každý rok, ale nádrž bojuje s nepříliš dobrou kvalitou vody, která do ní přitéká z čistírny odpadních vod v Praze-Újezdě.

Zdroj: idnes.cz 

Scroll to Top