Věžnice má nový vodojem za čtyři miliony korun

Díky novému vodojemu bude mít především dolní část Věžnice na Havlíčkobrodsku kvalitní pitnou vodu. Právě v dolní části obce se totiž obyvatelé v posledních letech potýkali s nepříliš uspokojivou kvalitou pitné vody ve studních. Podle starosty Josefa Málka se dokonce ve vodním zdroji objevily vyšší hodnoty dusičnanů a v potrubí kolísal tlak. Informoval o tom Havlíčkobrodský deník. 

Věžnice původně nechala vybudovat nový vrt, který je sice dostatečně vydatný, ale objevilo se v něm zvýšené množství manganu. Obec situaci vyřešila stavbou nového vodojemu za čtyři miliony korun, kde se voda vzájemně mísí a čistí tak, aby splňovala všechny hygienické normy.

„Jedná se o moderní typ dvoukomorového vodojemu, který je možné pravidelně čistit bez náročných zásahů a omezení pro odběratele, protože když chcete obvyklý jednokomorový vodojem vyčistit, musíte ho nejdřív vypustit. Nový vodojem navíc stojí blízko cesty, takže je k němu neomezený přístup,“ vysvětlil Josef Málek.

Na vodojem se postupně připojí celá obec včetně ulic, kde lidé s pitnou vodou doposud žádné problémy neměli. Většinu výdajů pokryla dotace ministerstva zemědělství, přispěl také kraj a zhruba čtvrtinu nákladů si obec uhradila sama. Práce byly ukončeny v prosinci.

Před dvěma lety obdržela Věžnice diplom a ocenění Vesnice Vysočiny 2015 za systematický rozvoj obce.

Foto: Obec Věžnice 

Scroll to Top