Severočeské moře je plné

Vodní dílo Nechranice na Ohři, které bylo vybudováno v trojúhelníku měst Kadaň, Chomutov a Žatec v letech 1961 až 1968, v současnosti zadržuje 242 milionů kubíků vody a hladina je zhruba půl metru nad úrovní zásobního prostoru. Příčinou je mimo jiné oteplení a deště v uplynulých dnech. V sobotu večer do přehrady přitékalo téměř 150 kubíků vody za sekundu a odtékalo více než 130 kubíků.

Nechranice jsou pátou největší přehradní nádrž u nás, která je v létě především centrem rekreace a milovníků vody z Ústeckého kraje. Slouží jako zdroj vody pro v blízkosti ležící hnědouhelnou elektrárnu Tušimice.
Kolem přehrady je řada kempů, chatovišť, možností zaparkovat karavan nebo ubytovat se v pensionu. Turistická infrastruktura je poměrně rozvinutá.

Přehrada má objem více než 287 milionů kubíků vody, maximální hloubku 46 metrů a rozlohu více než 13,3 kilometru čtverečních. Sypaná hráz je široká devět metrů, vysoká více než 47 metrů a má délku téměř 3,3 kilometru.
Zajímavostí je také to, že díky nízké hladině přehrady v mimořádně suchém a horkém roce 2015, odkryli archeologové na jejím břehu u obce Poláky téměř padesát hrobů z 12. století. Podle expertů se můžou v lokalitě vyskytovat další stovky hrobů a zbytky kostelíku.

Scroll to Top