Office Park Šantovka rozšíří u Mlýnského potoka v Olomouci nákupní centrum

Nákupní centrum Galerie Šantovka patřící mezi deset největších obchodních domů v České republice se rozroste. Nová galerie má vyrůst na levém břehu Mlýnského potoka. Nabídne 80 obchodů a 600 parkovacích míst. V nedohlednu zřejmě zůstává vodácký kanál, který měl nahradit stávající přilehlý jez.

„Roli exekutivního architekta zastává architektonická a projekční kancelář Obermeyer Helika, která je součástí velké mezinárodní skupiny a patří mezi největší a nejzkušenější u nás. Naposledy se například podílela na rozšíření Centra Chodov, které je co do počtu obchodních jednotek největším centrem v České republice,“ sdělil za investora Juraj Aláč. Stavba za 2,5 miliardy korun by mohla být realizována v letech 2019 a 2020.

„Rozšíření Šantovky se neobáváme. Je to velké nákupní centrum a spousta lidí nechce parkovat v podzemí a bloudit po velkém nákupním centru. U nás dobře zaparkují, nemusejí zajíždět do centra Olomouce. Naše poloha i velikost jsou výborné. Olympie je na tom hůře,“ uvedl Zdeněk Volf z Olomouc City.

V havarijním stavu se nachází jez u obchodního centra Šantovka. Nahradit jej měl 170 metrů dlouhý kanál, který navrhují vodáci. Vyjednávání se však zasekla na mrtvém bodě. Realizace byla vyčíslena na 87 milionů korun a roční provoz by si vyžádal 420 tisíc korun.

55 milionů přislíbilo ministerstvo školství, ale dotaci zatím neschválilo. Komplikací pro vodáky je skutečnost, že pětapadesátimilionovou dotaci schválila někdejší ministryně školství Kateřina Valachová, která již není ve funkci.

V současnosti ani není jasné, kdo by stavbu a provoz kanálu zaplatil. Radnice sice vodákům přispěla 250 tisíci korunami, ale dále do projektu investovat nehodlá.

Ve hře byla i turbína, která měla v kanále vzniknout. Proti se vyslovili obyvatelé žijící v okolí. Podle Petra Loyky z odboru životního prostředí město torzo jezu vymění za ekologicky nekonfliktní stavbu, kde bude zachovaná přírodní funkce toku. O tom, jestli ekologická stavba skutečně vznikne, by mělo být jasno během následujících několika týdnů.

Zdroj: Olomoucký deník 

Scroll to Top