V Černovicích budou snižovat kapacitu čistírny odpadních vod

Zatímco ve většině případů informujeme o rozšiřování kapacit čistíren odpadních vod, tentokrát je to naopak. Ve městě na Havlíčkobrodsku s necelými dvěma tisíci obyvateli budou kapacitu čistírny snižovat. Podle starosty Jana Brožka nefunguje optimálně a je vybudována na příliš velkou kapacitu.

„Především chceme, aby byla čistírna úspornější. Je dimenzovaná na pět tisíc ekvivalentních obyvatel a my máme sotva dva tisíce. Jede na velmi malý výkon, takže budeme výrazně snižovat její kapacitu, aby fungovala správně a její provoz se zefektivnil,“ vysvětlil Brožek.

Podle zastupitele Jana Šlechty je nutné také zjistit, odkud do čistírny přitéká velké množství balastní vody. Jedná se o podzemní vody, které se dostaly do stokové sítě v důsledku její netěsnosti.

„Myslím si, že město prodělává na vzduchování, technologie je za hranicí životnosti. Vyměnit kompresory na vhánění kyslíku, potrubí a další komponenty podle mého hrubého odhadu čítá zhruba 1 300 korun. Tím by se i zlevnil provoz čistírny,“ řekl před několika týdny Šlechta.

Čistírna byla vybudována před 19 lety a od té doby neprošla žádnými opravami. Potřebujeme nový kalolis, což je záležitost za milion a půl korun, potřeba je vyměnit kompletně celou vzduchotechniku. Také se musí upravit dosazovací nádrže a mimo jiné také špatně fungují česle na zachytávání hrubých nečistot,“ pokračoval starosta Černovic, podle kterého dojde během příštího roku jen k opravě části čistírny.

„Zatím řešíme pouze projektovou dokumentaci. V rozpočtu na příští rok mám asi 400 tisíc korun na projekt a víc se dělat nebude, protože bychom to nestihli. V příštím roce tedy opravíme jen to nejnutnější,“ informoval Brožek. Modernizace čistírny vyjde zhruba na sedm milionů korun. Ve hře byla i varianta akci rozfázovat a rozložit na části i zpracování projektové dokumentace.

Ve stejném regionu se může pyšnit zajímavým prvenstvím obec Radostín. Stal se první obcí, které stát dotací pomohl v boji proti suchu. V loňském roce situace zašla tak daleko, že lidé vyčerpali vodu z vodojemu a hrozilo náhradní zásobování vodou z cisteren.

Radostín plánoval posílit vodovod několik let. K tomu měl připravené projekty, které by však finančně nezvládl, a proto uvítal možnost získání dotace. Díky ní bude obec ze svého platit necelých 200 tisíc korun. Rozpočet na celou akci byl milion sto tisíc korun.

Dotační program na opatření proti suchu vyhlásilo ministerstvo životního prostředí loni v červenci a pro obce trpící nedostatkem vody vyhradilo 300 milionů korun, za které mohou budovat průzkumné vrty, zdroje pitné vody a prohlubovat studny. O peníze mohly jednotlivé obce žádat do konce října.

Zdroj: Havlíčkobrodský deník 

Ilustrační foto 

Scroll to Top