Vodní elektrárna Dlouhé stráně je opět v plném provozu

V těchto dnech skončila čtyřměsíční oprava generátoru jedné z turbín na vodní elektrárně Dlouhé stráně. Specialisté například přeizolovali vinutí rotoru generátoru, na kterém byly mezizávitové zkraty nebo opravili popraskanou měď na amortizéru, aby zajistili jeho bezpečný a spolehlivý provoz. Modernizaci měla na starost společnost 1. SERVIS-ENERGO.

„Zkušební provoz prokázal, že oprava dopadla dobře. Několik dní jsme provozovali soustrojí ve všech provozních režimech a v současné době již jedeme dle požadavku dispečinku,“ řekl šéf elektrárny Vítězslav Chmelař. Oprava proběhla hlavně ve strojovně generátorů, která je největším podzemním prostorem elektrárny o rozměrech 87,5 × 25,5 × 50 metrů.

„Spřahovací traverzu mostových jeřábů jsme použili po 21 letech, tedy poprvé od zahájení provozu elektrárny. Stejně náročné bylo usazení opraveného rotoru generátoru zpět. Šlo o brilantní kousek, na kterém se podíleli nejzkušenější zaměstnanci elektrárny a špičkoví pracovníci z dodavatelských firem,“ popsal unikátní část opravy Chmelař.

V souvislosti s elektrárnou jsme v posledních týdnech informovali především kvůli tragické nehodě jeřábníka, který při manipulaci s jeřábem přišel o život. Stroj se doteď nachází na dně vodní plochy a experti zvolí nejoptimálnější způsob jeho vytažení.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně za prvních šest měsíců roku 2017 vyrobila více než 349 milionů kWh elektřiny, což znamená meziroční nárůst o 14,5 procenta. „Dlouhé stráně dodávají elektřinu nejen ve špičkách, ale často působí jako stabilizátor energetické soustavy, která je zatěžována výrobou z tuzemských i zahraničních obnovitelných zdrojů,“ uvedl mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Scroll to Top