Třeboňští rybáři uspěli u Nejvyššího soudu

V první polovině října jsme publikovali text s informací, že má Rybářství Třeboň vrátit státu šest rybníků. Rybníky si nárokuje církev. Aby je skutečně získala, musel by je nejprve dostat do vlastnictví stát. Podle právoplatného rozsudku byly v devadesátých letech zahrnuty rybníky do privatizace neprávem. Krajský soud v Českých Budějovicích uvedl, že mělo rybářství při privatizaci obejít blokační paragraf, který po roce 1990 zakazoval převádět bývalé církevní nemovitosti na soukromé subjekty. Nyní se věci pohnuly ve prospěch rybářů.

O bývalé církevní rybníky Rybářství Třeboň nepřijde. Alespoň zatím. Českobudějovický krajský soud sice rozhodl, že musí holding šest rybníků vrátit státu, ale účinnost rozsudku odložil Nejvyšší soud. Minimálně do doby, než sám rozhodne o dovoláních, které rybářství podalo.

O vrácení rybníků žádá katolická církev. Konkrétně farnosti z Českobudějovické diecéze – v Novosedlech nad Nežárkou, Českém Krumlově a Lutové. Následně jim dal za pravdu okresní i krajský soud. Majetek zabavený v roce 1948 měl být podle soudů z privatizace vyloučen.

Hospodářské noviny zjistily, že rybářství prozatím uspělo u Nejvyššího soudu. Ten vyslyšel argumenty rybářů, kteří se opírali o to, že pokud by se právoplatné rozsudky vykonaly ještě před rozhodnutím o dovolání, utrpí firma škody v řádu statisíců korun. Rybáři rovněž poukazovali na možné riziko, jenž by souviselo s předčasným výlovem ryb, a náhlou změnou vlastníka.

Holding dnes obhospodařuje téměř 500 rybníků a potenciální ztráta šesti z nich by pro rybáře zřejmě nebyla z ekonomického hlediska nikterak fatální. Mladá fronta DNES však už dříve uvedla, že celá kauza může mát mnohem závažnější dopady.

Ilustrační foto 

Scroll to Top